Adaptacja dzieci najmłodszych
Drodzy Rodzice!
Nadszedł czas, w którym Wasze pociechy po raz pierwszy przekroczą próg przedszkola. Bez pomocy mamy i taty nauczą się pokonywać własne trudności. Będą miały okazję do poznania nowych kolegów i koleżanek oraz rozwijania swoich zainteresowań.
Na początku przedszkole będzie dla nich obcym miejscem. Jednak każdego dnia będą odkrywać je na nowo. Przekonają się, że czeka na nie mnóstwo niespodzianek: atrakcyjnych zabaw, wesołych pląsów i śpiewów przy muzyce, wspólnych spacerów z pluszowym wężem (przyjacielem maluszków). Będą miały również okazję poznać i zrozumieć otaczający je świat poprzez: zabawy dydaktyczne, eksperymenty, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować.
Oto kilka wskazówek jak ułatwić dziecku start w przedszkolu:
- Jeśli Wasz maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami zadbajcie, aby to nadrobić na przykład zapraszajcie znajomych z dziećmi, częściej wybierajcie się na plac zabaw.
- Stopniowo przyzwyczajajcie dziecko do coraz dłuższych rozstań z rodzicami na przykład zostawiajcie je u babci, cioci. Koniecznie przyjdźcie po nie o ustalonej porze, aby nie stracić jego zaufania.
- Starajcie się często mówić pozytywnie o przedszkolu – podkreślajcie to, że pozna tam wiele dzieci, będzie mogło bawić się różnymi zabawkami, nauczy się mnóstwo nowych rzeczy. W żadnym wypadku nie straszcie dziecka przedszkolem.
- Przeczytajcie dzieciom opowiadania, których bohaterowie chodzą do przedszkola np. „Wkrótce będę przedszkolakiem” K. Turek; „Zuzia idzie do przedszkola” E. Wenzel-Burger itp.;
- Wspólnie z dzieckiem przygotujcie rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu. Wybierzcie się razem na zakupy.
- Przygotujcie dziecku wygodną i łatwą odzież do ubrania – spodnie na gumkę, buty na rzepy (nie crocsy!), bluzki wciągane przez głowę. Unikajcie suwaków, wymyślnych zapięć/guzików.
- Sprawdźcie Państwo, czy Wasze dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, samodzielnie jeść oraz posługiwać się sztućcami, korzystać z toalety, myć ręce. Jeżeli okaże się, że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem. Chwalcie je za każdy, nawet najmniejszy sukces. Przypominajcie także dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogę w każdej sytuacji.
- Wakacje to dobry czas, aby poćwiczyć samodzielność w czynnościach samoobsługowych; pozytywnie nastawiać dziecko do próbowania wszystkich potraw, a w szczególności surówek, warzyw i owoców.
Wskazówki na pierwsze dni w przedszkolu:
- Wstańcie na tyle wcześnie, aby dziecko mogło spokojnie i bez pośpiechu się ubrać i wykonać inne rutynowe czynności;
- Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić;
- Rozmawiaj z dzieckiem w trakcie drogi do przedszkola o tym jak będzie wyglądać dzień w przedszkolu (wspólna zabawa , mycie rączek, śniadanko, śpiewanie piosenek itp.);
- Stosuj zasadę krótkiego pożegnania (przytulić, pocałować, powiedzieć Kocham Cię i życzyć miłego dnia);
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne);
- Nie okazuj dziecku swoich emocji;
- Konkretnie określ dziecku, kiedy je odbierzesz (po leżakowaniu, obiedzie itp.) i dotrzymaj tych umów;
- W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ ma ono inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi (gdy dziecko już się przyzwyczai, czas pobytu w przedszkolu można wydłużać);
- Zaufaj nauczycielkom i personelowi przedszkola!!!!!!
- Miej uśmiech na twarzy, który pozytywnie nastawi dziecko na nowe wyzwania.
Wyprawka przedszkolaka:
- Poszewka duża na kołdrę z kocem - standardowy wymiar 1,60 x 2,00 m (koniecznie podpisana), najlepiej nie nowa, znana dziecku.
- Piżamka (łatwa do zakładania – nie na guziki) - (koniecznie podpisana)
- Kapcie – najlepiej na rzepy, łatwe do zakładania, nie mogą być sznurowane (koniecznie podpisane)
- Poduszka „jasiek” – jeśli dziecko potrzebuje
- Ubranka na zmianę (majteczki, skarpetki, rajstopki, spodenki, podkoszulka, sweterek) włożone do worka w szatni (koniecznie podpisany)
- Chusteczki higieniczne (wyciągane) mokre i suche – raz w miesiącu
- Ręcznik papierowy – rolka, raz w miesiącu
Dzieciom, które rozpoczynają przedszkolną przygodę życzymy szybkiej adaptacji.
Wkrótce przekonacie się, że przedszkole to najwspanialsza przygoda.